( 2020. július)
A 2020-as hosszú balatoni nyaralásunk során kétszer is megfordultunk Tapolcán. Először csak egy kirándulás után, amikor beugrottunk és elvitelre rendeltünk néhány pizzát, és amíg várni kellett rá, addig sétáltunk egy kört a Malom-tónál.
Régebben voltunk már itt, akkor is nagyon barátságos helynek tűnt, de most mintha még szebb lett volna, mint az emlékeimben. A tó gyönyörűszép volt, és körülötte a park, a sétányok szépen rendbe vannak téve, karban vannak tartva, valóban egy olyan hely, ahol az ember szívesen elidőzik, hosszabban-rövidebben.
A Malom-tó környéke már több ezer évvel ezelőtt is lakott volt, és a középkorban is itt volt a városközpont. Erre utalnak a megmaradt középkori házak, városfalmaradványok. A patakot már a rómaiak is felduzzasztották, a mai malom a 13-14. században épülhetett, de már az Árpád-korban is működött itt elődje. A forrásvíz 18 fokon tör elő a város alatti karsztos barlangrendszerből. Hőmérsékleténél fogva a tó vize nem fagy be télen. Egyetlen alkalommal volt erre példa, amikor a Bakonyban folyó bauxitbányászat során a karsztvízszintet a szivattyúzás annyira lecsökkentette, hogy a forrás majdnem elapadt. A város alatt az ország 4. leghosszabb barlangrendszere húzódik.
Többször is jártunk már Tapolcán, én legelőször akkor, amikor Máté volt pocakban, és akkor itt a tóparti éttermek egyikében ebédeltünk. Akkor voltunk a barlangban is. És ahogy ezt felemlegettük, gondoltuk még pont belefér, hogy elsétáljuk a barlanghoz, hogy körbenézzünk mi újság, és hogyan lehet bejutni, mert a fiúkkal még nem voltunk lent, mert mindig volt egy kicsink, de most már elég nagyok ahhoz, hogy érdemes legyen velük lemenni. De a barlangnál aznap nagyon sokan voltak, nem is lehetett volna már aznapra jegyet venni, és a jegymesteres elővásárlást javasolták. Arra a hétre már nem is tudtunk jegyet foglalni elfogadható időpontban, csak jóval későbbre.
Úgyhogy pár nap múlva visszatértünk újra, és megnéztük a barlangot is.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése