2019. április 29.

Szent István Bazilika, kilátótorony

2018.augusztus

Ki ne ismerné a Szent István Bazilikát... hiszen a város fölé magasodó 96 méter magas kupolája szemetvonzóan hívogat, akár közelről, akár távolabbról nézzük a várost. A Bazilika nemcsak Budapest egyik fő nevezetessége, nemcsak egy kedvelt turistalátványosság, nem csak katolikus központ, hanem  a Szent István-"kultusz" fő helyszíne, hiszen itt őrzik államalapító Szent István királyunk épségben maradt  jobb kezét, a Szent Jobbot, ami a legfontosabb egyházi szent ereklyénk. A templom az ország harmadik legnagyobb temploma. 

A templomot 1851-ben, Hild József tervei alapján kezdték építeni, klasszicista stílusban, aki haláláig felügyelte a munkálatokat, majd halála után Ybl Miklóst bízták meg a további munkálatokkal. Ő vette észre, hogy a tervek hibásak, és ennek köszönhetően be is omlott a kupola. A munkálatokat szinte elölről kellett kezdenie. Ybl az építkezést neoreneszánsz stílusban folytatta tovább. 
A templomot végül 1905-ben szentelték fel, a zárókő elhelyezése utáni ünnepségen, 1906-ban, pedig I. Ferenc József császár mondott beszédet. 
Az évszázad során többször kellett javítani, a tetőszerkezet többször is leégett, a II. vh alatt a kupola is beomlott, 1982-ben viharkárokat szenvedett. Ez után kezdtek bele egy komplett felújításba, mely egészen 2003-ig eltartott, és nem csak magát az épületet, hanem a környezetét is megújították. 

A templom ingyenesen látogatható, de nem túl nagy összegért lehet tárlatvezetést is kérni. 
A kilátóba valami nagyon jelképes összeget fizettem, 2 diákjegyet, és egy felnőttet vettem, Marcinak még nem kellett jegy. A Kincstárért kell még külön fizetni. 

Voltam már a Bazilikában korábban, igaz, nem mostanában, szerintem még a gyerekek születése előtt. Akkortájt, amikor Pestre kerültem, szinte mániákusan kerestem fel a város nevezetességeit. Vidéken felnőve a nagyvárosi nyüzsgés, a sok ember, a turistahegyek, a hatalmas gyönyörűbbnél gyönyörűbb épületek templomok teljesen ámulatba ejtettek. És ez máig nem változott, csak ma már más oldalait is látom a városnak. 

Szóval a templom maga, számomra nem volt ismeretlen. A kilátóban viszont még sosem jártam korábban, valószínű nem is volt még megnyitva akkoriban. Így aztán terveztem már egy ideje, hogy majd egyszer felmegyünk. Hogy éppen akkor mentünk fel, amikor, az is csak merő véletlen volt, mert a Deák tér közelében volt dolgom, és a gyerekeknek muszáj volt valami kecsegtető programlehetőséggel előrukkolnom, hogy velem tartsanak. :-)







A kupolába egy oldalsó ajtón lehet felmenni. Lehet menni lifttel, és lépcsőn is. Én nem annyira szeretem a lifteket, a lépcsőt sokkal izgalmasabbnak és érdekesebbnek találom, így meggyőztem a fiúkat, ne várjuk már ki azt a liftre várakozó hosszú sort, menjünk fel gyalog. Háromszázvalahány lépcsőfokot kell menni fölfelé, de a háromnegyedénél van egy kiállítóterem, és ott át lehet szállni a liftre is. Persze a fiúk kinyávogták, hogy innen menjünk lifttel. Aztán mire felértünk, addigra meg is bánták, mert olyan büdösmeleg-izzadságszag-és mindenféle parfüm és dezodorszag volt benne, hogy huhhh.... leszakadt rólunk az összes víz, és öröm volt kilépni a liftből. 



A középső kiállítóterem.

A kupolatérben még volt egy kis lépcsősor, ahonnan a kupola belső szerkezetét is láthattuk. 



Kint a kilátóteraszon teljesen körbe lehet sétálni, így 360 fokos panorámában gyönyörködhetünk, és minden oldalról megnézhetjük jó alaposan a mi Budapestünket. Délutánra egy jó nagy esőt is jósoltak a meteorológusok, ami közeledni is látszott onnan fentről. 

A Deák tér felé, az Óriáskerékkel és a Gellért-heggyel. 






Pest felé






A Duna felé, a várral




Lefelé végig lépcsőn mentünk.

Én bármeddig képes lennék fentről a várost bogarászni, keresni az ismerős épületeket, de a gyerekek azért megunták egy idő után, meg Máté nem is az a nagy fentről körbenézős, ő inkább tériszonyos, de azért egy jó fél órát biztos elidőztünk odafent. 

És ha már itt voltunk, akkor nem mehettünk el anélkül, hogy legalább egy körsétát ne tegyünk a templomban.
A templombelső bővelkedik mind képzőművészeti, mind iparművészeti kincsekben, a festmények, mozaikok, domborművek között számos magyar híres festő- és szobrászművész alkotásait csodálhatjuk meg.












 A Szent Jobb ereklyetartó. Pénzbedobással lehet  fényt rákapcsolni.

A baldachinos főoltár.








Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése